Zahrada v MŠ Lužická 2018

12. 10. 2018

Uplynul školní rok 2017 – 18 a naše zahrada na podzim oslavila další narozeniny, již druhé. Protože poskytuje všestranné využití , trávíme na ní s dětmi většinu času. Po dvou letech tedy můžeme pozorovat, jak se okrasná část rozrostla, růžičky zakrývají stále větší prostor a květinová zahrádka v levé části zahrady pěkně prosperuje. Zakryla již téměř celou mulčovací plochu. Letos jsme sklízeli daleko větší úrodu. Navzdory velkému suchu nám ji poskytly moruše, červený, bílý i černý rybíz , stále plodící jahůdky, ostružiny, postupně následovaly třešně, švestky, jablíčka i hrušky. Průběžně jsme sklízeli také bylinky. Mateřídoušku, mátu, meduňku jsme nasušili na zimní čaje a také nás během léta osvěžovaly v nápojích, kde se louhovaly s citronem. Voňavé svazečky levandule zase ozdobily interiér vzhledem i vůní. Děti nejen sklízely, ale také se díky nadměrnému suchu podílely na každodenní zálivce. Seznamovaly se tedy nejen s pracovními povinnostmi, vytrvalostí a důsledností péče o rostliny, ale také s podmínkami, které ke své prosperitě potřebují.

Rovněž v nastávajícím podzimním období děti pozorují zahradnické práce a jsou do nich zapojovány. Než zahrada „usne“, musí se uklidit nejen spadané listí, ale také důkladně zalít mladé stromečky a keře, ostříhat rostlinky a vše uložit do kompostéru. Pracovní činnosti prolínají hrami, oblíbené jsou všechny herní prvky, nejvíce houpačky a přírodní zpracování dřevěných kmenů.

Zahrada je pro nás velká učitelka, přejeme jí mnoho dalších krásných let života.