Školka v přírodě 2015

21. 11. 2015

Školka v přírodě 11. 5. – 15. 5.2015

Černý Důl - Chata Mír

Tradičně počátkem května se opět naši předškoláci ze všech odloučených pracovišť vydali se svými učitelkami do Krkonoš, aby tam zažili mnohá dobrodružství. Celou cestu nás doprovázelo sluníčko a také předpověď počasí slibovala, že na rozdíl od minulých pobytů na horách, nás déšť trápit nebude.

Letošní pobyt na horách se nesl v pohádkovém duchu – Týden v pohádkovém lese. Všechny děti odjížděly natěšené na to, jaká dobrodružství zažijí. A nebylo jich málo.

Pondělí – Výprava k perníkové chaloupce.

Hned po obědě jsme se vydali hledat Perníkovou chaloupku. Cesta vedla lesem a byla značená barevnými perníčky a u každého na nás čekal nějaký úkol. Na konci našeho putování na nás opravdu čekala Perníková chaloupka i s Ježibabou.  Chaloupka byla sice jen z překližky, ale byla nazdobená spoustou opravdových voňavých perníčků. Každý dostal od Ježibaby jeden a moc jsme si pochutnali. Pak jsme se vydali k jedné krásné opravdové chaloupce – ta sice nebyla plná perníčků, ale za to byla krásně barevná, stála na slunečném paloučku a děti si tam mohly pohrát a posvačit.

Úterý – Cesta za Sněhurkou a pokladem 7 trpaslíků.

Ráno nás probudilo sluníčko a my jsme se po snídani rozběhli do lesa, abychom objevovali jeho poklady – rostlinky, potůčky, stromy, léčivé bylinky, klacíky, kamínky, … Také jsme se vydali na sjezdovku Javor, kde jsme měli krásný výhled přímo na Sněžku.

Po obědě se nám pod okny prošla krásná Sněhurka a zanechala na cestě dopis. V něm bylo napsáno, že nás vítá ona i jejích 7 kamarádů a že by nám ráda předala poklad plný drahokamů. Ovšem musíme si ho zasloužit.  Cesta to byla opravdu složitá, plná úkolů a překážek. Vždy, když se na stromě objevil obrázek trpaslíka, čekal na děti nějaký úkol – každý trpaslík ho pečlivě ukryl. Úkolů tedy bylo sedm. Osmý úkol nachystala Sněhurka.  Děti se ani jednoho úkolu nezalekly a úspěšně poklad našly. To bylo radosti. A protože poklad byl ukrytý pod rozhlednou na Hnědém vrchu (Bramberk), měli jsme možnost krásného pohledu na Krkonoše. Děti si zasloužily opravdu velkou pochvalu, protože cesta byla náročná a měřila 10 km.

Středa – Rákosníčkova olympiáda.

Vítala nás opět modrá obloha a slunečný den. Hned po snídani jsme se pustili do sportování. Za každou Rákosníčkovu disciplínu obdrželi malí sportovci razítko. Všech 58 sportovců zdolalo všechny disciplíny a tak si všichni zasloužili pěkné ceny.

Po obědě jsme se vydali na další výlet. Tentokrát k rašeliništi pod Černou Horu. Stihli jsme toho ještě mnoho  - navštívit farmu s kozami a ovcemi u Kolínské boudy, opět se pokochat krásnými výhledy na Sněžku a Černou Horu, objevovat různé zajímavé rostlinky, kamínky, lišejníky a jiné přírodní poklady. Vyprávěli jsme si, co je to kleč a proč jsou na horách kopce větší a stromy menší než u nás v Jaroměři a spoustu dalších zajímavostí.

Čtvrtek – Karkulčina dobrodružství v černím lese.

Dopoledne jsme si na památku vyráběli kouzelné lahvičky – plnili jsme je všemi těmi přírodními poklady, které jsme za uplynulé dny našli. U oběda jsme se dozvěděli, že Karkulka cestou za babičkou ztratila z košíku bábovku. Děti slíbily, že se ji odpoledne vydají hledat.

Při hledání bábovky jsme sbírali různé rostlinky, které v Jaroměři nenajdeme a lepili jsme je na papírové košíčky – byl to dárek pro maminky, které byly celý týden samy doma bez svých milovaných dětiček. Za bábovkou jsme se museli pustit do hlubokého lesa a dávat pozor, aby nás nezahlédl vlk. Vše se podařilo – bábovka se našla. Každá skupinka našla svoji a hned na místě ji snědla, protože jednak moc voněla a pak po takovém náročném hledání je pěkný hlad. Den jsme ukončili táborákem a do zlatova opečeným buřtíkem.

A najednou tu byl večer a s ním i rozlučková pyžamová diskotéka. Nikdo z nás nemohl uvěřit, že je konec pohádkového putování a nás čeká poslední noc a odjezd domů. Uteklo to jako mávnutím kouzelného proutku.

Pátek:

Nastalo velké balení a odjez domů. Všichni jsme se moc rádi vraceli za svými milovanými, ale každý z nás si spolu s kufrem odvážel i něco navíc - obrovskou dávku radosti a spokojenosti. Některé děti dokonce prohlásily, že by si klidně horský pobyt o něco prodloužily.

Velké poděkování patří všem zaměstnankyním školy, které s dětmi do Krkonoš jely a věnovaly jim svůj volný čas. Opustily své rodiny, aby se postaraly o bohatý program, o dětské zážitky. Od rána do rána byly ve střehu, dohlížely, aby se nikomu nic zlého nepřihodilo, každý večer vysušily, kde bylo potřeba, slzičky z tváře, obcházely pokoje dlouho do noci a dohlížely na dětský klidný spánek po celou noc. Neúnavně a stále vesele naladěné, podnikaly s dětmi různá dobrodružství, organizovaly soutěže, aktivity a hry a dělaly legraci, aby byly děti neustále zaměstnané a neměly žádný čas na stýskání. Sešel se báječný tým dospělých, který dokázal děti nadchnout a motivovat. A děti byly opravdu velmi zapálené pro každou věc, byly aktivní a každý den vstávaly časně ráno, protože se nemohly dočkat. Díky nim mohly děti zažít nezapomenutelný týden v Krkonoších.

Manželé Šulcovi nám opět zajistili velmi přívětivé, domácí zázemí a starali se o nás po všech stránkách. Jídlo bylo výborné a v takovém množství, že i ti největší jedlíci byli nasyceni beze zbytku. Děti vyškrabávaly talíře dočista a stály fronty na přidání.

Děti získaly během týdne mnoho nových silných prožitků a zkušeností, které jim pomohly naučit se být samostatnější a zodpovědnější, posílit svoji nezávislost na rodičích, umět si poradit sám a tím si rozvíjet své sebevědomí, na pokojích si hospodařily podle pravidel společně se svými kamarády a tím si osvojovaly důležité sociální dovednosti a schopnost navzájem spolupracovat.

Šárka Čechová

Zde jsou odkazy na fotografie jednotlivých školek.

Milí rodiče, řada akcí probíhala společně, prohlédněte si tedy i fotky jiných školek, možná, že právě Vaše dítko zachytil i jiný objektiv.

Lužická:

Knappova: