Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školka v přírodě 2016

2. 6. 2016

Školka v přírodě

23. – 27. květen 2016

            My, předškoláci ze všech jaroměřských školek, jsme se vydali jedno pondělní květnové ráno na pohádkovou školku v přírodě do Krkonoš směr Černý Důl. Přiznáváme, že jsme odjížděli s trochou strachu z neznámého, ale spíše jsme byli plni očekávání a těšení na dobrodružství, které nás na horách čekalo. A ukázalo se, že dobrodružství to opravdu bylo!

Počasí nám přálo, od Jaroměře nás celou cestu provázelo sluníčko. Honem jsme se ubytovali, prozkoumali své útulné pokoje i chatu, posilnili jsme se báječnou rajskou omáčkou a vyrazili honem na výpravu k Perníkové chaloupce. Cestou jsme plnili úkoly, pozorovali přírodu, přecházeli potoky, až se před námi najednou objevila krásná chaloupka. Sice nebyla celá z perníku, jak vypráví pohádka, ale Ježibaba před ní stála. Ta byla! Ošklivá, s dlouhým nosem, křivými zuby a obrovskou holí. Sice z ní šel na první pohled strach, ale velmi rychle se ukázalo, že s ní bude veliká legrace. Vyprávěla nám o Jeníčkovi a Mařence, o své chaloupce, jaká byla nádherná, než z ní opadaly všechny perníčky, jak je musela honem sníst, aby je sníh nerozpustil a jak jí z toho mlsání teď bolí zuby. Požádala nás, abychom jí zazpívali nějakou písničku, protože moc ráda tančí a je jí tu samotné smutno. Tedy jsme jí udělali radost, zapěli jsme a ona si zatančila. Byl to tanec moc legrační. Ona nás na oplátku naučila její píseň s tanečkem. Na závěr nás odměnila. Vytáhla plný ranec perníčků, abychom si prý také ochutnali její báječné perníčky. Než jsme odešli na zpáteční cestu, poprosily jí paní učitelky, jestli by dokázala kouzlit a vyčarovala nám svojí velkou holí sluníčkové počasí na celý týden. Předpověď nebyla totiž moc nakloněná na horská dobrodružství. Slíbila, že se pokusí a že si na pomoc přizve Krakonoše, aby schoval mračna do svého vaku na počasí. Den utekl jako voda a nastal čas jít do pelíšků.  A protože jsme stateční, žádné velké brečení se nekonalo. Po takové výpravě jsme usnuli, jako když nás do vody hodí.

      Druhý den ráno jsme se probudili do modré oblohy. Hned po snídani jsme se vydali na dlouhé putování za sedmi trpaslíky a Sněhurkou na Hnědý vrch. Cesta to byla ještě náročnější a delší, tak jsme si oběd posunuli a vzali velké svačiny.  Každý trpaslík nám nachystal po cestě do různých skrýší nějaký úkol a tak nám kilometry ubíhaly jako po másle. Všech 7 úkolů jsme hravě splnili. Na konci našeho putování na nás čekal úkol od samotné Sněhurky – najít poklad. Byl to poklad ze všech pokladů nejkrásnější, byly to barevné drahokamy. Odpoledne jsme si hráli na loukách a v lese kolem chaty různé sportovní hry, kluci kopali fotbal, stavěli jsme domečky pro lesní skřítky, prostě jsme si užívali sluníčka a horského čistého vzduchu. Kolem páté nás zahnal do chaty déšť, ale to již byl stejně čas nachystat se na večeři. Než jsme stihly sníst večeři, déšť ustal a opět se krásně vyjasnilo. To jsme ale vůbec netušili, že Vám v Jaroměři zatím počasí nadělilo vskutku velké dopuštění. My jsme měli smlouvu s Ježibabou, která své slovo dodržela a mraky od našich hor odháněla, jak mohla. Večer jsme ulehli unavení do postýlek a rázem usnuli. Těšili jsme se, co přinese další den.

Ve středu ráno jsme se opět vítali se sluníčkem a modrou oblohou. Jen co jsme si pusu po snídani umyli, spěchali jsme do lesa, hledat bábovku, kterou tu ztratila Karkulka, když spěchala za babičkou. Cestou jsme sbírali rozličné kytičky a rostlinky, které u nás nerostou, učili jsme se pojmenovat a lepili je na papírové košíčky. Mysleli jsme při tom na své maminky, jelikož právě jim jsme je chystali. Když jsme došli do černého lesa, pořádně jsme pátrali po té bábovce. A opravdu se nám podařilo ji najít! Ta byla výborná. A protože sluníčko krásně svítilo a my byli posilnění tou dobrotou, šli jsme se ještě podívat nad sjezdovku Javor, kde jsme se kochali výhledem na Sněžku. Na chvilku jsme si lehli do trávy a pozorovali bílé beránky na obloze. Byla to dokonalá idylka – všude klid, jen ptáčci zpívali, lesy šuměly a sluníčko nás hřálo do tváří. Po obědě nás navštívil opravdový horský vůdce - pán od Horské služby. Přinesl si spoustu věci, které záchranáři potřebují, když se v horách stane nějaký úraz nebo nehoda. Ukázal nám, jak fungují bezpečnostní karabiny, jak se vážou lana do různých uzlů, jak se zachraňují lidé z rozbité lanovky, z laviny nebo se převážejí zavěšení v postroji pod vrtulníkem, když spadnou do nějaké rokle. Mnoho věcí jsme si sami zkusili a na spoustu jeho otázek jsme dokázali odpovědět. Po svačině jsme si opět hráli hry v přírodě, sportovali, na loukách kolem chaty jsme pozorovali různé rostlinky, kytičky a bylinky a při tom jsme se těšili na večerní táborák. Ten byl! Obrovský. Opekli jsme si na ohni dobrého buřtíka, někdo i dva. Pak jsme všichni společně dováděli kolem ohně a chaty. Protože nás to venku moc bavilo, paní učitelky nás nechali hrát si o něco déle. A najednou tu byl zase večer, pohádka na dobrou noc a spokojené usínání s hlavou plnou dobrodružství.

Čtvrtý den na nás ráno Krakonoš seslal mlhu tak hustou, že by se dala krájet. To bylo asi tím, že nás čekal den se skřítkem Rákosníčkem a jeho Brčálník leží právě za takovou mlhou. Hned po snídani jsme sbalili do batůžku svačinu a vydali jsme se na dlouhý výlet. Šli jsme se podívat až do Krakonošova na jeho rozhlednu v bažinách a rašeliništích. Cesta byla sice dlouhá, ale moc zajímavá. Nejprve jsme prošli kolem chat v Trautenberkově panství. U poslední chaty, na hranicích Trautenberkova a Krakonošova, byla farma. Pozorovali jsme zvířátka, nakrmili je, pohladili a pokračovali jsme v cestě. V Krakonošově panství bylo krásně – samé potůčky s kamínky, veliké kopce, vzácné rostlinky a nad hlavou nám svítilo sluníčko. Všechno jsme to pozorovali a do strmých kopců jsme se ani nezadýchali. Když jsme zdolali ten poslední, nejvyšší, ocitli jsme se uprostřed bažin a rašelinišť. Posilnili jsme se svačinkou, pořádně napili a putovali jsme po dřevěných lávkách až k rozhledně. Kouřové mraky dodávaly tomu prostředí zajímavou a tajemnou atmosféru. To byl zážitek. Museli jsme jít za sebou jako husy, protože lávky byly úzké a při tom dávat obrovský pozor, abychom nesklouzli do bažin. Vše jsme bravurně zvládli. I cestu zpět na chatu. To nás už hnala chuť na oběd. Pan kuchař totiž výborně vařil a jeho jídlo nemělo chybu. Po poledním odpočinku nás přivítal sám skřítek Rákosníček. Připravil si pro nás opravdovou Olympiádu složenou ze šesti disciplín. 1. Rákosníček loví kapry, 2. Rákosníček učí vítr foukat, 3. Rákosníčkův závod s kaprem, 4. Rákosníčkův hokej na zamrzlém rybníčku, 5. Rákosníček uklízí hvězdičky, které nesvítí, 6. Rákosníček uklízí ve svém rybníčku. Za každou splněnou disciplínu jsme vždy dostali razítko do našeho deníčku. Když jsme vše splnili, přišlo slavnostní vyhodnocení. A protože naprosto všichni vše splnili, dostal každý z nás olympijskou medaili. Po večeři nám paní učitelky připravily pyžamovou diskotéku, na kterou jsme se celý týden opravdu moc těšili. Byla to rozlučková párty, plná písniček, soutěží a smíchu.  Prostě celé naše pohádkové putování uteklo jako mávnutím kouzelného proutku. Byl tu již poslední večer a čas jít spát. Ale to nám už vůbec nevadilo, protože jsme byli tak unavení, že jsme se těšili na pohádku a do postýlek. A hlavně, zítra se již setkáme s našimi maminkami a tatínky. Moc se nám tu líbilo, ale doma, je doma J

Chtěli bychom poděkovat paním učitelkám, že byly tak hodné a ochotné s námi na hory jet, opustit na týden své rodiny a také, že nám připravily krásný týden plný dobrodružství a zábavy. Na stýskání opravdu nebyl pro samou zábavu a nabytý program ani chvilku čas.

 

Všechny fotky najdete na těchto odkazech. Jsou sice uloženy na webové stránky „Rajče“ za každou školku zvlášť, ale protože byla spousta aktivit společných, podívejte se určitě na všechny odkazy, zajisté nějakou pěknou fotku objevíte i u jiné školky:

http://materskaskolajaromer.rajce.idnes.cz/MS_Luzicka_-_Skola_v_prirode_2016

http://msknappova.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_1/

http://msknappova.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_2/

http://msknappova.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_3/

http://msknappova.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_4/

http://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_-_1._den_Vyprava_za_pernikovou_chaloupkou/

http://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_-_2._den_Vylet_za_Snehurkou_a_trpasliky

http://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_-_3._den_Karkulcina_dobrodruzstvi_v_cernem_lese/

http://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_-_4._den_Rakosnickova_olympiada/

http://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_-_5._den_Loucime_se_s_kamarady/

http://msjosefov.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_2016/