Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školka v přírodě 2018

3. 6. 2018

Školka v přírodě

 

28. květen – 1. červen 2018

 

            Opět se rok překulil jako voda v potoce a my předškoláci z jaroměřských školek jsme se vydali na pohádkovou školku v přírodě do Krkonoš směr Černý Důl. Předpověď počasí slibovala krásný prosluněný týden. Přiznáváme, že trochu strachu z neznámého jsme měli, ale spíše jsme byli plni očekávání a těšení na dobrodružství, které nás na horách čekalo. A ukázalo se, že dobrodružství to opravdu bylo!

Od Jaroměře nás celou cestu provázelo sluníčko. Honem jsme se ubytovali, prozkoumali své útulné pokoje i chatu, posilnili jsme se báječnou rajskou omáčkou a vyrazili honem na výpravu k Perníkové chaloupce. Cestou jsme plnili úkoly, pozorovali přírodu, přecházeli potoky, až se před námi najednou objevila krásná chaloupka. Sice nebyla celá z perníku, jak vypráví pohádka, ale Ježibaba před ní stála. Ta byla! Ošklivá, s dlouhým nosem, křivými zuby a obrovskou holí. Sice z ní šel na první pohled strach, ale velmi rychle se ukázalo, že s ní bude veliká legrace. Vyprávěla nám o Jeníčkovi a Mařence, o své chaloupce, jaká byla nádherná, než z ní opadaly všechny perníčky, jak je musela honem sníst, aby je sníh nerozpustil a jak jí z toho mlsání teď bolí zuby. Požádala nás, abychom jí zazpívali nějakou písničku, protože moc ráda tančí a je jí tu samotné smutno. Tedy jsme jí udělali radost, zapěli jsme a ona si zatančila. Byl to tanec moc legrační. Ona nás na oplátku naučila její píseň s tanečkem. Na závěr nás odměnila. Vytáhla plný ranec perníčků, abychom si prý také ochutnali. Den utekl jako voda a nastal čas jít do pelíšků.  A protože jsme stateční, žádné velké brečení se nekonalo. Po takové výpravě jsme usnuli, jako když nás do vody hodí.

Druhý den ráno jsme se probudili do modré oblohy. Jen co jsme si pusu po snídani umyli, spěchali jsme do lesa, hledat bábovku, kterou tu ztratila Karkulka, když spěchala za babičkou. Cestou jsme sbírali rozličné kytičky a rostlinky, které u nás nerostou, učili jsme se pojmenovat a lepili je na papírové košíčky. Mysleli jsme při tom na své maminky, jelikož právě jim jsme je chystali. Když jsme došli do černého lesa, pořádně jsme pátrali po té bábovce. A opravdu se nám podařilo ji najít! Ta byla výborná. A protože sluníčko krásně svítilo a my byli posilnění tou dobrotou, šli jsme se ještě podívat nad sjezdovku Javor, kde jsme se kochaly výhledem na Sněžku. Na chvilku jsme si lehly do trávy a pozorovali bílé beránky na obloze. Byla to dokonalá idylka – všude klid, jen ptáčci zpívali, lesy šuměly a sluníčko nás hřálo do tváří.

Středa nás opět vítala sluníčkem a modrou oblohou. Dopoledne jsme si hráli na loukách a v lese kolem chaty různé sportovní hry, stavěli jsme domečky pro lesní skřítky, prostě jsme si užívali sluníčka a horského čistého vzduchu. Hned po obědě jsme se vydali na dlouhé putování za sedmi trpaslíky a Sněhurkou na Hnědý vrch. Cesta to byla ještě náročnější a delší než k Perníkové chaloupce, tak jsme si vzali velké svačiny.  Každý trpaslík nám nachystal po cestě do různých skrýší nějaký úkol a tak nám ubíhala jako po másle. Všech 7 úkolů jsme hravě splnili. Na konci našeho putování na nás čekal úkol od samotné Sněhurky – najít poklad. Byl to poklad ze všech pokladů nejkrásnější, byly to barevné drahokamy. Po příchodu z dlouhé cesty jsme měli táborák a opekli jsme si dobrého buřtíka, někdo i dva. Pak jsme všichni společně dováděli kolem ohně a chaty. Protože nás to venku moc bavilo, paní učitelky nás nechali hrát si o něco déle. A najednou tu byl opravdu večer, pohádka na dobrou noc a spokojené usínání s hlavou plnou dobrodružství.

Čtvrtý den na nás ráno zase mrkalo sluníčko a lákalo ven z vyhřátých postelí. Hned po snídani jsme sbalili do batůžku svačinu a vydali jsme se na dlouhý výlet. Šli jsme se podívat až do Krakonošova na jeho rozhlednu v bažinách a rašeliništích. Cesta byla sice dlouhá, ale moc zajímavá. Nejprve jsme prošli kolem chat v Trautenberkově panství. U poslední chaty, na hranicích Trautenberkova a Krakonošova, byla farma. Pozorovali jsme zvířátka, nakrmili je, pohladili a pokračovali jsme v cestě. V Krakonošově panství bylo krásně – samé potůčky s kamínky, veliké kopce, vzácné rostlinky a nad hlavou sluníčko. Když jsme zdolali ten poslední, nejvyšší kopec, ocitli jsme se uprostřed bažin a rašelinišť. Posilnili jsme se svačinkou, pořádně napili a putovali jsme po dřevěných lávkách až k rozhledně. Museli jsme jít za sebou jako husy, protože lávky byly úzké a při tom dávat obrovský pozor, abychom nesklouzli do bažin. Vše jsme bravurně zvládli. I cestu zpět na chatu. To nás už hnala chuť na oběd. Po poledním odpočinku nás přivítal sám skřítek Rákosníček. Připravil si pro nás opravdovou Olympiádu. Za každou splněnou disciplínu jsme vždy dostali razítko do našeho deníčku. Když jsme vše splnili, přišlo slavnostní vyhodnocení. A protože naprosto všichni vše splnili, dostal každý z nás odměnu. Po večeři nám paní učitelky připravily pyžamovou diskotéku, na kterou jsme se celý týden opravdu moc těšili. Byla to rozlučková párty, plná písniček, soutěží a smíchu. Byl tu již poslední večer a čas jít spát. Ale to nám už vůbec nevadilo, protože jsme byli tak unavení, že jsme se těšili na pohádku a do postýlek. A hlavně, zítra se již setkáme s našimi maminkami a tatínky. Moc se nám tu líbilo, ale doma, je doma J

Celé naše pohádkové putování uteklo jako mávnutím kouzelného proutku. Chtěli bychom poděkovat paním učitelkám, že byly tak hodné a ochotné s námi na hory jet, opustit své rodiny a také, že nám připravily krásný týden plný dobrodružství a zábavy. Na stýskání opravdu nebyl pro samou zábavu a nabytý program ani chvilku čas.

 

Všechny fotky najdete na těchto odkazech. Jsou sice za každou školku zvlášť, ale protože byla spousta aktivit společných, podívejte se na všechny, třeba nějakou pěknou fotku objevíte i u jiné školky:

MŠ Lužická:

https://materskaskolajaromer.rajce.idnes.cz/Ms_Luzicka_-_Skolka_v_prirode_sk_r._2017_2018/

MŠ Knappova:

https://msknappova.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_2018/

MŠ Zavadilka:

https://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_1._den_-_kveten_2018/

https://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_2._den_-_kveten_2018/

https://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_3._den_-_kveten_2018/

https://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_4._den_-_kveten_2018/

https://mszavadilka.rajce.idnes.cz/Slunicka_-_Skolka_v_prirode_5._den_-_cerven_2018/

MŠ Josefov:

https://msjosefov.rajce.idnes.cz/Skolka_v_prirode_2018/